W dniach 4-9 lipca 2012 roku w Szklarskiej Porębie odbyły się polsko-niemieckie warsztaty skierowane do miłośników malarstwa i fotografowania. Tematem głównym było światło i sposób jego praktycznego wykorzystania w rozmaitych formach prac artystycznych.
W ramach 6-dniowego szkolenia, 23-osobowa grupa z Polski i Niemiec - wspomagana dwoma tłumaczami i taką samą liczbą instruktorów - pogłębiała wiedzę teoretyczną wspartą fachowymi poradami o sposobach jej praktycznego zastosowania podczas rysunku, tempery, akwareli, portretu, krajobrazu, makrofotografii i pejzażu. W trakcie trwania warsztatów, uczestnicy mieli możliwość na bieżąco sprawdzać uzyskaną wiedzę pracując z modelką w specjalnie przygotowanym do tego celu, przenośnym atelier.
Wprawdzie podstawowym celem warsztatów było podnoszenie teoretycznej i praktycznej wiedzy o świetle i jego wykorzystaniu podczas pracy artystycznej, to jednak nie był to cel jedyny. Równie istotna była integracja polskich i niemieckich artystów-amatorów, która pogłębiała się dzięki pracy w mieszanych grupach, wspólnym poszukiwaniu inspiracji, wzajemnemu poznawaniu się i wymianie doświadczeń.
Zdobywana wiedza była na bieżąco testowana i wykorzystywana przez uczestników warsztatów. Efektem tego stał się zbiór prac, który następnie opublikowano w dwujęzycznym folderze. W wersji papierowej dostępny był w zgorzeleckim Muzeum Łużyckim i Urzędzie Miasta, natomiast po stronie niemieckiej w siedzibie partnera projektu, stowarzyszenia Ca-Tee-Drale e.V. Można go było również pobrać w formie elektronicznej na stronach internetowych: www.nkk.info.pl i www.nkk.info.de.
Jednak prawdziwym ukoronowaniem 6-dniowych, wspólnych warsztatów były ekspozycje prac ich uczestników, udostępnione zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. W Zgorzelcu można było je podziwiać w Miejskim Domu Kultury, natomiast w sąsiadującym Görlitz, w Neisse Galerie.
Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa.
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław